GR 1.Cat - SENDER HISTÒRIC - JORNADA 1
L’Escala-Sant Martí d’Empúries-Camallera
El GR 1, a Catalunya, és una travessa d’uns 400 kilòmetres, des d’Empúries fins a Pont de Montanyana (Aragó). En teoria, aquest GR travessa la península Ibèrica d'est a oest, des de la Mar Mediterrània (Sant Martí d'Empúries a l'Alt Empordà ) fins a l'Oceà Atlàntic (Fisterra a Galícia).
Durant la segona meitat del segle VIII l'imperi Carolingi inicià la conquesta de la península Ibèrica, llavors sota domini musulmà. Aquesta conquesta tan sols reeixí a capturar la part septentrional de la vall del riu Ebre, terres que antigament havien format part del regne visigot, raó per la qual els francs es referiren a les terres que van des del Roine fins al Llobregat com a Gòtia o Gothica. Paral·lelament, com a mer referent geogràfic, i emprat de manera culta i limitadament entre es anys 821 i el 850, l'autor dels Annals Reials dels Francs usà la locució «Marca Hispanica» per a designar globalment, en sentit ampli i no només circumscrit als comtats catalans, tots els territoris conquerits per Carlemany com a barrera defensiva a la frontera sud del Regne Franc. Per aquest territori és per on discorre el GR 1. Un sender de gran recorregut que a Casa nostra transita per places tan importants durant el període comtal com ara Castelló d’Empúries, Besalú, Ripoll o Sant Joan de les Abadesses, entre d’altres.
Aquesta travessa està dividida en 26 etapes, tot i que, pel quilometratge de varies d’elles i necessitats logístiques de pernoctació o enllaç amb Barcelona, s`han fet en 20 jornades:
Jornada 01 (Etapa 1) - L’Escala-Sant Martí d’Empúries-Camallera
Jornada 02 (Etapa 2+3) - Camallera-Veïnat de Can Dalmau-Banyoles
Jornada 03 (Etapa 4) - Banyoles-Besalú
Jornada 04 (Etapa 5) - Besalú-Oix
Jornada 05 (Etapa 6) - Oix-Sant Pau de Segúries
Jornada 06 (Etapa 7+8) - Sant Pau de Segúries-Ripoll
Jornada 07 (Etapa 9) - Ripoll-Alpens
Jornada 08 (Etapa 10) - Alpens-Lluçà
Jornada 09 (Etapa 11+12) - Lluçà-Sant Andreu de Sagàs-Gironella
Jornada 10 (Etapa 13) - Gironella-l’Espunyola
Jornada 11 (Etapa 14+15.1a) - L’Espunyola-Pont de Llinars-Càmping Aigua d’Ora
Jornada 12 (Etapa 15.2a) - Càmping Aigua d’Ora-Sant Llorenç de Morunys
Jornada 13 (Etapa 16+17.1a) - Sant Llorenç de Morunys-Odèn Cambrils
Jornada 14 (Etapa 17.2a+18) - Cambrils-Castell de Cambrils-Oliana
Jornada 15 (Etapa 19) - Oliana-Pallerols
Jornada 16 (Etapa 20) - Pallerols-Coll de Comiols
Jornada 17 (Etapa 21) - Coll de Comiols-Hostal Roig-Sant Martí de Barcedana
Jornada 18 (Etapa 22+23) - Sant Martí de Barcedana-Hostal Roig-Rúbies-Estació d’Àger
Jornada 19 (Etapa 24) - Estació d’Àger-Àger
Jornada 20 (Etapa 25+26) - Àger-Mas Carlets-Pont de Montanyana
DADES BÀSIQUES DE LA JORNADA:
- Data de realització: 25/02/2022
- Track: Gravat amb GPS d’i-Phone directament a Wikiloc i “netejat” amb BaseCamp sobre mapes OTM (OpenTopoMap de Garmin)
- Recorregut: De l’Escala a Camallera, passant per Sant Martí d’Empúries
- Etapa del GR 1: 1
- Tipus de traçat: Lineal
- Inici de l’etapa: Parada d’autobusos “Escoles” de l’Escala
- Final de l’etapa: Estació “Camallera” de trens de rodalies
- Desplaçament d’anada des de Barcelona: Tren de rodalies, línia R11, fins a Figueres i bus SARFA a l’Escala
- Desplaçament de tornada a Barcelona: Tren de rodalies, línia R11
- DADES SEGONS “ibp index”: (Què és l’índex "ibp"?)
# Grau de dificultat: 56
ibp + Estat de forma física + Ritme de carrera + Condicions climatològiques
# Distancia total: 20,49 km
# Desnivell de pujada: 226 m
# Desnivell de baixada: 178 m
# Altura màxima: 160 m
# Altura mínima: 2 m
# Temps efectiu de marxa: 3h 47min (cronometrat)
# Velocitat mitja: 5,5 km/h
- COMENTARIS A DESTACAR:
# Seguim el traçat de la primera etapa del GR, tot i que havent començat a la parada d’autobusos de l’Escala. El traçat d’aqueta primera etapa te una senyalització escassa i en molts trams força vella, en algunes cruïlles no es troba cap tipus de senyal, s’hauria de millorar
# Sortida de la població de l’Escala, per anar a buscar el Camí dels Enamorats cap a Sant Martí d’Empúries, que coincideix amb el traçat del GR 92
# Conjunt arqueològic d’Empúries
# Sant Martí d’Empúries, punt d’inici del GR 1
# Cinc Claus, petit nucli urbà on deixem definitivament el GR 92, amb el que fins aquí hem anat compartint traçat
# Travessa de Viladamat, població a la que arribem després de seguir durant quasi un quilòmetre la carretera GI-623 per un petit corriol paral·lel
# Puig de Valldevià, Vèrtex Geodèsic amb la columna de senyalització molt elevada
# Camallera, final de l’etapa, amb estació de ferrocarril activa, sense cap tipus de servei, on acabem la Jornada
Per més informació, contactar via mail (senders.i.mes@gmail.com)