GR 7.3 – De Les Tossetes (enllaç GR 7/e18) al Coll del Guix (enllaç GR 7/e19)
Des de/a Colldejou
El GR 7.3 és una variante del GR 7, que enllaça l’etapa 18 amb la 19, passant per La Mola de Colldejou (100 Cims FEEC).
Aquest Sender, que està connectat a un gran eix europeu que travessa Andorra, és una travessa d’uns 384 kilòmetres, que comença a la frontera d’Andorra (Farga de Moles) i arriba als límits amb la província de Castelló
El GR 7 per Catalunya neix a la Farga de Moles, des d'on va a la Seu d'Urgell i voreja la serra del Cadí fins a Tuixén. Després torna a pujar fins a Coll de Jou i baixa, passant per les fonts del Cardener, a Sant Llorenç del Morunys.
Continua cap a Solsona i el Santuari del Miracle i arriba a Pinós. El sender segueix entre camps de cereals i turons suaus fins a Sant Pere Sallavinera, Rubió i Bellprat, puja a la serra de Miramar i baixa a La Riba. Continua per Mont-ral i Arbolí, arriba a la mola de Colldejou i la serra de Llaberia, i baixa per Tivissa, Rasquera i Benifallet, seguint l'Ebre. Des de l'Ebre el camí puja a Paüls creuant els Ports de Beseit, deixant finalment Catalunya per endinsar-se a la Comunitat Valenciana, des d'on segueix fins a Tarifa (sud de la Península).
Aquesta travessa està dividida en 24 etapes, que, per facilitar els possibles desplaçaments des de/a Barcelona i optimitzar els llocs on poder pernoctar, han estat ajustades/agrupades en 22 Jornades més una de retorn a Barcelona:
JORNADA 01 (Etapa 1) - La Farga de Moles-La Seu d’Urgell
JORNADA 02 (Etapa 2+3.1a) - La Seu d’Urgell-Coll de Bancs-Fòrnols
JORNADA 03 (Etapa 3.2a+4) - Fornols-Tuixent-Sant Llorenç de Morunys
JORNADA 04 (Etapa 5) - Sant Llorenç de Morunys-Hostal del Pla-La Salada
JORNADA 05 (Etapa 6) - La Salada-Solsona
JORNADA 06 (Etapa 7+8.1a) - Solsona-Santuari del Miracle-Su
JORNADA 07 (Etapa 8.2a+9.1a) - Su-Santuari de la Mare de Déu de Pinós-Estació "Seguers/Sant Pere Sallavinera"
JORNADA 08 (Etapa 9.2a+10) - Estació "Seguers/Sant Pere Sallavinera"- Sant Pere Sallavinera-Refugi Mas del Tronc
JORNADA 09 (Etapa 11) - Refugi Mas del Tronc-Hostal del Ganxo-Jorba
JORNADA 10 (Etapa 12) - Jorba-Hostal del Ganxo-Bellprat
JORNADA 11 (Etapa 13) - Bellprat-Cabra del Camp
JORNADA 12 (Etapa 14) - Cabra del Camp-La Riba
JORNADA 13 (Etapa 15) - La Riba-Mont-ral
JORNADA 14 (Etapa 16) - Mont-ral-Arbolí
JORNADA 15 (Etapa 17) - Arbolí-Coll de la Teixeta
JORNADA 16 (Etapa 18) - Coll de la Teixeta-Colldejou
JORNADA 17 (Etapa 19) - Colldejou-Tivissa
JORNADA 18 (Etapa 20) - Tivissa-Rasquera
JORNADA 19 (Etapa 21) - Rasquera-Pont del Llaguter-Benifallet
JORNADA 20 (Etapa 22) - Benifallet-Pont del Llaguter-Paüls
JORNADA 21 (Etapa 23) - Paüls-Refugi de Caro-El Port (Caro)
JORNADA 22 (Etapa 24.1a+Retorn 1a) - El Port (Caro)-Coll de Manado-Refugi Font Ferrera
JORNADA 23 (Retorn 2a) - Refugi Font Ferrera-Beseit (pel GR 8)
Que es complementen amb aquestes variants "homologades" a la FEEC:
GR 7.3 - Les Tossetes-Coll del Guix
GR 7.5 - Pla de Riard-Solsona
GR 7.8 - Prenafeta-Lilla
DADES BÀSIQUES DE LA JORNADA:
- Data de realització: 10/04/2024
- Track: Gravat amb GPS d’i-Phone directament a Wikiloc i “netejat” amb BaseCamp sobre mapes OTM (OpenTopoMap de Garmin)
- Recorregut: De Colldejou al Castell de la Mola (Mola de Colldejou, 100 Cims FEEC) i tornada
- Etapa del GR 7: Variante 7.3
- Tipus de traçat: Circular
- Inici/Final de la jornada: Zona d’aparcament de l’Hotel Aire de Colldejou (actualment tancat)
- Desplaçament d’anada des de/a Barcelona: Cotxe particular, els horaris de transport públic (Bus Plana des de Tarragona) i la impossibilitat actual de pernoctació en Colldajou, no permeten un altre opció
- DADES SEGONS “ibp index”: (Què és l’índex "ibp"?)
# Grau de dificultat: 58
Cal tenir en compte que la duresa o l’esforç d’una ruta serà igual a:
ibp + Estat de forma física + Ritme de carrera + Condicions climatològiques
# Distancia total: 8,51 km
# Desnivell de pujada: 555 m
# Desnivell de baixada: 555 m
# Altura màxima: 917 m
# Altura mínima: 412 m
# Temps real en moviment: 2h 02min
# Velocitat mitja en moviment: 4,2 km/h
- COMENTARIS A DESTACAR:
# Per fer aquesta variant hem seguit el traçat “oficial” del Sender que es troba a la web de la FEEC, arribant des de Colldejou seguint el traçat del GR 7/e18 i tornant al poble pel GR 7/e19
# Iniciem la Jornada a la zona d’aparcament a tocar de l’Hotel Aire de Colldejou, establiment hoteler actualment tancat
# Entrem al poble per arribar a l’Església de Sant Llorenç, on acaba l’etapa 18 del GR 7
# Seguim el traçat del GR pujant fins a arribar a les Tossetes, a tocar del Coll Roig, on comença la Variant GR 7.3
# El Camí segueix pujant, inicialment amb un desnivell no gaire exigent, tot i que més endavant és força més dur, trobant alguns trams amb desnivells del 40% i més, que obliguen a grimpar alguns metres
# Finalment s’arriba a la plana elevada que forma el cim, on es troben les restes del Castell de la Mola. Aquest cim, Mola de Colldejou, està inclòs en el “repte dels 100 Cims” de la FEEC
# El Sender deixa el cim anant cap al Oest, amb baixada força més suau, fins arribar, després de girar a Sud, al Coll del Guix, final de la Variant GR 7.3, on s’enllaça amb el traçat del GR 7/e19, Sender pel que tornem a Colldejou
Per més informació, contactar via mail (senders.i.mes@gmail.com)
Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada