GR 171 - DEL SANTUARI DE PINÓS ALS PORTS
Jornada 11
De Garcia a la Carretera C-43 (Gandesa), passant per l'Àrea de Sant Jeroni i pujant a la Punta Redona (100 Cims FEEC)
El GR 171 és una travessa, del Solsonès al Baix Camp, que va néixer com a variant del GR 7 i des del 1995 té entitat pròpia. El seu recorregut discorre paral·lel al del GR 7, uns quilòmetres més al nord i a l’oest. Així, doncs, enllaça el Santuari de Pinós amb el Refugi de Caro, i recorre quasi 300 quilòmetres de les demarcacions de Lleida i Tarragona.
Al llarg de l’itinerari, travessa indrets naturals de primer ordre de les comarques de ponent i sud de Catalunya, com les Muntanyes de Prades, la serra del Montsant o el massís dels Ports. També destaquen alguns dels principals conjunts monumentals del país, com el monestir de Poblet, la vila de Montblanc o la cartoixa d’Escaladei.
El seu recorregut també porta al caminant per indrets que van ser escenari de la batalla de l’Ebre, un dels episodis culminants de la Guerra Civil com les serres de Cavalls i de Pàndols, que van viure les penúries dels joves soldats que hi van morir. Actualment, és un espai natural protegit que el GR 171 recorre de cap a cap per la seva carena de dents que apunten al cel.
Aquesta travessa està dividida en 15 etapes, que, per possibilitats de connexió amb Barcelona i de pernoctació, s’han fet en 14 Jornades:
JORNADA 1 (Etapa 1) - Santuari de Pinós-Castellfollit de Riubregós, pujant a la Serra de Pinós, 100 Cims FEEC
JORNADA 2 (Etapa 2) - Castellfollit de Riubregós-Cervera
JORNADA 3 (Etapa 3+4.1a) - Cervera-Talavera-Balneari de Vallfogona
JORNADA 4 (Etapa 4.2a) - Balneari de Vallfogona-Coll de Forès
JORNADA 5 (Etapa 5) - Coll de Forès-Vimbodí
JORNADA 6 (Etapa 6) - Vimbodí-Montblanc
JORNADA 7 (Etapa 7) - Montblanc-Prades, pujant a la Mola d’Estat i al Tossal de la Baltasana, dos 100 Cims FEEC
JORNADA 8 (Etapa 8+9.1a) - Prades-Albarca-Refugi de la Morera de Montsant
JORNADA 9 (Etapa 9.2a+10) - Refugi de la Morera de Montsant-Cartoixa d’Escaladei-La Figuera
JORNADA 10 (Etapa 11.1a) - La Figuera-Garcia
JORNADA 11 (Etapa 11.2a+12) - Garcia-Àrea de Sant Jeroni- Crta. C-43 (Gandesa), pujant a la Punta Redona, 100 Cims FEEC
JORNADA 12 (Etapa 13) - Crta. C-43 (Gandesa)-Prat de Comte
JORNADA 13 (Etapa 14) - Prat de Comte-Paüls, pujant al Tossal d’Engrilló, 100 Cims FEEC
JORNADA 14 (Etapa 15) - Paüls-Refugi de Caro
DADES BÀSIQUES DE LA JORNADA:
- Data de realització: 20/09/2022
- Track: Gravat amb GPS d’i-Phone directament a Wikiloc i “netejat” amb BaseCamp sobre mapes OTM (OpenTopoMap de Garmin)
- Recorregut: De Garcia a la Carretera C-43 (Gandesa)
- Etapa del GR 171: 11.2a + 12
- Tipus de traçat: Lineal
- Inici de l’etapa: Parada d'autobusos, Garcia
- Final de l’etapa: km 9 de la Carretera C-43 (Gandesa)
- Desplaçament d’anada des de Barcelona: Tren de Rodalies, línia R15, a l'estació de "Móra la Nova" i bus EMPRESA PLANA a Garcia
- Desplaçament de tornada a Barcelona: Sense desplaçament de tornada, pernoctem en la zona, Hotel Piqué de Gandesa, a on arribem amb taxi
- DADES SEGONS “ibp index”: (Què és l’índex "ibp"?)
# Grau de dificultat: 103
Cal tenir en compte que la duresa o l’esforç d’una ruta serà igual a:
ibp + Estat de forma física + Ritme de carrera + Condicions climatològiques
# Distancia total: 27,58 km
# Desnivell de pujada: 1095 m
# Desnivell de baixada: 802 m
# Altura màxima: 661 m
# Altura mínima: 26 m
# Temps efectiu de marxa: 6h 16min
# Velocitat mitja: 4,4 km/h
# Veure anàlisi "IBP" complet
- COMENTARIS A DESTACAR:
# Sortida de Garcia anant a buscar la rotonda de la carretera C-12
# En la rotonda deixem el track FEEC, que travessa el Riu Ebre pel Pont de Garcia (pont del ferrocarril), per anar a buscar la vora del Riu on trobem l'Embarcador, punt de sortida del Pas de Barca de Garcia per travessar l'Ebre, que, segons ens van comentar, sembla que és més segur que creuar pel pont del tren
# Un cop travessat el Riu Ebre còmodament i de forma segura, arribem de seguida al traçat "oficial" del GR 171, just on es creua amb el Sender de l'Ebre GR 99
# Llarg tram de pujada, tot i que no gaire exigent, per pista forestal, alternada amb algunes suaus baixades, fins arribar a l'Àrea de Pícnic de Sant Jeroni, amb les ermites de Santa Madrona i Sant Jeroni. Final de l'etapa 11 del GR 171
# Nosaltres seguim pel traçat de la següent etapa, que després d'una primera pujada, transita còmodament fins a creuar la Carretera N-420
# Nou llarg tram de pujada, passant a prop de la Torre d'Almucatén d'origen arab
# Després de més set quilòmetres d'anar pujant per pista forestal, trobem la cruïlla entre el costerut corriol que cap a l'esquerra segueix el GR 171 i el naixement de la variant GR 171.3 que baixa directament cap a Gandesa, per retrobar-se novament al final de l'etapa 12 del GR
# Nosaltres, seguint el GR 171, agafem a l'esquerra el costerut corriol que porta fins al cim de la Punta Redona (659 m), cim inclòs en el llistat del 100 Cims de la FEEC
# Un cop assolit el Cim, el Sender segueix direcció Sud-oest, carenant més de dos quilòmetres per les crestes de la Serra de Cavalls, on es trobem alguns punts amb certa dificultat
# Contundent baixada final fins arribar a passar per sota de la Carretera C-43, on deixem el traçat del GR per pujar a la Carretera, el final de l'etapa queda uns centenars de metres més endavant
# Un cop a la carretera ens recull un taxi per anar a Gandesa, que queda tan sols a uns 4,5 quilòmetres, tot i que per l’exigència de la Jornada, hem preferit no caminar més
Track a WIKILOC
Per més informació, contactar via mail (senders.i.mes@gmail.com)