GR 3 - SENDER CENTRAL DE CATALUNYA
JORNADA 28 - De El Permanyer a L'Estany
El GR 3, Sender Central de Catalunya, és un GR amb un recorregut circular de més de 800 quilòmetres, amb un desnivell positiu acumulat d'uns 26.000 metres.
El Sender, que comença i acaba a Lleida, transcorre per la Catalunya interior, passant per múltiples poblacions i paisatges de gran interès, enllaçant la Plana de Lleida amb la Plana de Vic a través dels boscos del Berguedà, el Bages i el Solsonès
El traçat porta a passar, entre altres, per les poblacions de Lleida, Balaguer, Àger, Pont de Suert, Sort, La Seu d'Urgell, Alp, Castellar de n'Hug, Campdevànol, Sant Joan de les Abadesses, Sant Quirze de Besora, Moià, Navarcles, Manresa, Cardona, Solsona, Ponts, Agramunt, Tàrrega, Vallbona de les Monges o Les Borges Blanques, fent una completa volta per la Catalunya Central.
En l'actualitat, aquest llarg Sender està dividit en 51 etapes, que, amb la l’idea de facilitar els possibles desplaçaments des de/a Barcelona i optimitzar els llocs on poder pernoctar, han estat ajustades/agrupades en 43 Jornades:
JORNADA 01 (Etapa 1) - Lleida-Menàrguens
JORNADA 02 (Etapa 2+3.1a) - Menàrguens-Balaguer-Castelló de Farfanya
JORNADA 03 (Etapa 3.2a+4) - Castelló de Farfanya-Tartareu-Àger
JORNADA 04 (Etapa 5) - Àger-Sant Esteve de la Sarga
JORNADA 05 (Etapa 6) - Sant Esteve de la Sarga-El Pont de Montanyana
JORNADA 06 (Etapa 7) - Pont de Montanyana-Pont d’Orrit
JORNADA 07 (Etapa 8+9) - Pont d'Orrit-Torre de Tamurcia-Adons
JORNADA 08 (Etapa 10+11) - Adons-Viu de Llevata-Pont de Suert
JORNADA 09 (Etapa 12) - Pont de Suert-Les Esglésies
JORNADA 10 (Etapa 13) - Les Esglésies-Senterada
JORNADA 11 (Etapa 14) - Senterada-Gerri de la Sal
JORNADA 12 (Etapa 15) - Gerri de la Sal-Sort
JORNADA 13 (Etapa 16) - Sort-Rubió
JORNADA 14 (Etapa 17) - Rubió-Sant Joan de l’Erm
JORNADA 15 (Etapa 18) - Sant Joan de l'Erm-Castellbó
JORNADA 16 (Etapa 19) - Castellbó-La Seu d’Urgell
JORNADA 17 (Etapa 20) - La Seu d'Urgell-Ansovell
JORNADA 18 (Etapa 21) - Ansovel-Estana
JORNADA 19 (Etapa 22) - Estanà-Bellver de Cerdanya
JORNADA 20 (Etapa 23) - Bellver de Cerdanya-Alp
JORNADA 21 (Etapa 24+25) - Alp-Coll de Pal-Castellar de n’Hug
JORNADA 22 (Etapa 26+27) - Castellar de n'Hug-Montgrony-Campdevànol
JORNADA 23 (Etapa 28) - Campdevànol-Sant Joan de les Abadesses
JORNADA 24 (Etapa 29+30) - Sant Joan de les Abadesses-Vallfogona de Ripollès-Vidrà
JORNADA 25 (Etapa 31) - Vidrà-Sant Quirze de Besora
JORNADA 26 (Etapa 32.1a) - Sant Quirze de Besora-Sant Boi de Lluçanès
JORNADA 27 (Etapa 32.2a+33+34.1a) - Sant Boi de Lluçanès-Collet de Sant Martí-Sant Bertomeu del Grau-El Permanyer
JORNADA 28 (Etapa 34.2a) - El Permanyer-L’Estany
JORNADA 29 (Etapa 35+36) - L'Estany-Moià-Monistrol de Calders
JORNADA 30 (Etapa 37+38) - Monistrol de Calders-Navarcles-Manresa
JORNADA 31 (Etapa 39) - Manresa-Camps
JORNADA 32 (Etapa 40) - Camps-Saló
JORNADA 33 (Etapa 41) - Saló-Cardona
JORNADA 34 (Etapa 42) - Cardona-Solsona
JORNADA 35 (Etapa 43) - Solsona-Madrona
JORNADA 36 (Etapa 44) - Madrona-Ponts
JORNADA 37 (Etapa 45) - Ponts-Agramunt
JORNADA 38 (Etapa 46) - Agramunt-Tàrrega
JORNADA 39 (Etapa 47) - Tàrrega-Vallbona de les Monges
JORNADA 40 (Etapa 48) - Vallbona de les Monges-Fulleda
JORNADA 41 (Etapa 49) - Fulleda-Les Borges Blanques
JORNADA 42 (Etapa 50) - Les Borges Blanques-Aspa
JORNADA 43 (Etapa 51) - Aspa-Lleida
DADES BÀSIQUES DE LA JORNADA:
- Data de realització: 16/12/2022
- Track: Gravat amb GPS d’i-Phone directament a Wikiloc i “netejat” amb BaseCamp sobre mapes OTM (OpenTopoMap de Garmin)
- Recorregut: De Sant Boi de Lluçanès a El Permanyer (Sant Bartomeu del Grau)
- Etapa del GR 3: 34.2a
- Tipus de traçat: Lineal
- Inici de la jornada: Instal·lacions de Turisme Rural El Permanyer, Sant Bartomeu del Grau
- Final de la jornada: Parada d'autobusos de L'Estany
- Desplaçament d’anada des de Barcelona: Sense desplaçament d'anada, hem pernoctat el ruta, Instal·lacions de Turisme Rural El Permanyer, Sant Bartomeu del Grau
- Desplaçament de tornada a Barcelona: Bus SAGALÉS
- DADES SEGONS “ibp index”: (Què és l’índex "ibp"?)
# Grau de dificultat: 74
Cal tenir en compte que la duresa o l’esforç d’una ruta serà igual a:
ibp + Estat de forma física + Ritme de carrera + Condicions climatològiques
# Distancia total: 23,04 km
# Desnivell de pujada: 656 m
# Desnivell de baixada: 563 m
# Altura màxima: 913 m
# Altura mínima: 500 m
# Temps real en moviment: 4h 31min
# Velocitat mitja en moviment: 5,1 km/h
- COMENTARIS A DESTACAR:
# Per fer aquesta segona part de l'etapa 34 seguim el traçat “oficial” del GR 3 que es troba a la web de la FEEC
# Deixem les instal·lacions de El Permayer anant a buscar el traçat del GR 3/e34 seguint la Carretera C-154 fins a la cruïlla amb la B-433
# El traçat del GR segueix aquesta carretera secundària B-433, amb poca circulació, fins a arribar a tocar de la C-62, per continuar ara per una pista paral·lela a la carretera
# Alboquers, petit conjunt d’edificacions amb l’Església de Sant Jaume, on girem a la dreta per travessar definitivament la Carretera C-62 i marxar direcció Oest
# Ermita de Sant Genís Nou
# Abans de passar el pont que creua l'Eix Transversal (C-25) el traçat del GR es troba diversos cops amb la Carretera C-670
# Darrer tram de pujada, sense problemes, fins a arribar a peus del Puig de la Caritat, 100 Cims FEEC, que queda a la dreta. Més endavant es troba la cruïlla per anar a la pujada al cim
# Baixada cap a L'Estany, on arribem des del Nord, i en trobar la Carretera C-59 acaba l'etapa 34 del GR, tot i que nosaltres seguim per travessar la població, passant per l'Església, i antic Monestir, de Santa Maria de l'Estany i també per davant de l'Ajuntament
# Seguidament tornem a trobar la Carretera C-59 on, davant de la zona esportiva, hi ha la parada d’autobús, final de la Jornada
Per més informació, contactar via mail (senders.i.mes@gmail.com)